Od čega strada štitna žlezda: uzroci i simptomi
Štitna žlezda je mala žlezda u obliku leptira koja se nalazi u prednjem delu vrata. Iako mala, ona ima važnu ulogu u regulisanju mnogih funkcija organizma. Međutim, kada ne funkcioniše kako treba, to može dovesti do različitih zdravstvenih problema.
Postoji nekoliko faktora koji mogu dovesti do problema sa štitnom žlezdom. Na primer, autoimune bolesti, poput Hashimotovog tireoiditisa i Gravesove bolesti, mogu dovesti do hipotireoze i hipertireoze, respektivno. Osim toga, jod je ključni nutrijent za pravilno funkcionisanje štitne žlezde, pa nedostatak joda u ishrani može dovesti do različitih problema. Takođe, stres i emocionalni faktori mogu uticati na zdravlje štitne žlezde.
Funkcija štitne žlezde
Štitna žlezda je važan endokrini organ koji se nalazi u vratu, ispred traheje. Ona proizvodi hormone koji regulišu metabolizam, rast i razvoj organizma. Glavni hormoni koje proizvodi su tiroksin (T4) i trijodtironin (T3), koji se sastoje od joda i aminokiselina.
Lečenje štitne žlezde prirodnim putem
Funkcija štitne žlezde je da proizvodi hormone koji regulišu brojne procese u organizmu, uključujući metabolizam, rast, razvoj, rad srca, seksualnu funkciju kod oba pola, održavanje trudnoće i druge. Hormoni štitne žlezde utiču na brzinu kojom se telo koristi energiju, regulišu telesnu temperaturu i utiču na funkciju drugih organa u telu.
Kada štitna žlezda ne funkcioniše ispravno, to može dovesti do različitih poremećaja. Neki od najčešćih poremećaja štitne žlezde uključuju hipotireozu, hipertireozu i autoimune bolesti štitne žlezde.
Hipotireoza se javlja kada štitna žlezda ne proizvodi dovoljno hormona. Ovo može dovesti do usporenog metabolizma, umora, depresije, suve kože i kose, zatvora i drugih simptoma. Hipertireoza se javlja kada štitna žlezda proizvodi previše hormona. Ovo može dovesti do ubrzanog metabolizma, gubitka težine, nervoze, znojenja, drhtanja i drugih simptoma.
Autoimune bolesti štitne žlezde su poremećaji u kojima imunološki sistem napada štitnu žlezdu. Ovo može dovesti do hipotireoze ili hipertireoze, kao i drugih simptoma. Najčešće autoimune bolesti štitne žlezde su Hashimotov tiroiditis i Gravesova bolest.
Ukratko, funkcija štitne žlezde je da proizvodi hormone koji regulišu metabolizam, rast i razvoj organizma. Kada štitna žlezda ne funkcioniše ispravno, to može dovesti do različitih poremećaja, uključujući hipotireozu, hipertireozu i autoimune bolesti štitne žlezde.
Uzroci oboljenja štitne žlezde
Štitna žlezda je osetljiv organ i njen rad može biti poremećen iz različitih razloga. U ovom odeljku će biti opisani glavni uzroci oboljenja štitne žlezde.
Autoimune bolesti
Autoimune bolesti su najčešći uzrok problema sa štitnom žlezdom. Reč je o stanju u kojem imuni sistem napada sopstvene ćelije i tkiva kao da su strani agensi. Dva najčešća oblika autoimunih bolesti štitne žlezde su Hashimotov tireoiditis i Gravesova bolest.
• Hashimotov tireoiditis predstavlja najčešći uzrok hipotireoze u razvijenim zemljama. U ovom stanju, imuni sistem napada ćelije štitne žlezde i oštećuje ih, što dovodi do smanjenog lučenja hormona štitne žlezde. Ovo stanje se najčešće javlja kod žena u srednjim godinama.
• Gravesova bolest je autoimuna bolest koja dovodi do hipertireoze. U ovom stanju, imuni sistem proizvodi antitela koja podstiču štitnu žlezdu da proizvodi previše hormona. Ovo stanje se takođe najčešće javlja kod žena.
Ishrana i nedostatak joda
Ishrana i nedostatak joda takođe mogu biti uzrok problema sa štitnom žlezdom. Jod je esencijalni mineral koji je potreban za proizvodnju hormona štitne žlezde. Nedostatak joda može dovesti do pojave gušavosti i hipotireoze.
• Prekomerna upotreba joda takođe može biti problematična, jer može dovesti do hipertireoze. Međutim, ovo stanje je retko u razvijenim zemljama, jer se jod dodaje u mnoge vrste hrane.
Zračenje i lekovi
Zračenje i neki lekovi mogu oštetiti ćelije štitne žlezde i dovesti do problema sa njenim radom.
• Zračenje vrata ili glave može dovesti do pojave gušavosti ili raka štitne žlezde.
• Lekovi kao što su litijum, amiodaron, interferon i interleukin-2 mogu oštetiti ćelije štitne žlezde i dovesti do pojave hipotireoze ili hipertireoze.
Hormonski disbalans
Hormonski disbalans može dovesti do problema sa radom štitne žlezde.
• Stitna Zlezda Problemi sa hipofizom ili hipotalamusom mogu dovesti do smanjenog lučenja hormona koji stimulišu štitnu žlezdu, što dovodi do hipotireoze.
• Takođe, neki tumori hipofize mogu proizvoditi hormone koji stimulišu štitnu žlezdu, što dovodi do hipertireoze.
Uzroci oboljenja štitne žlezde su različiti i složeni. Međutim, adekvatna dijagnoza i lečenje mogu pomoći u sprečavanju daljeg oštećenja ovog važnog organa.
NARUČITE ODMAH FEMINA TIRO KAPI I REŠITE PROBLEM SA ŠTITNOM ŽLEZDOM
1 400,00 din |
5 200,00 |
8 400,00 |
---|