Proizvodi
Bokvica – plantogo lanceolata Bokvica spada u lekovito bilje i smatra se za omiljeni narodni lek. Ova biljka je poznata svima i gotovo svakodnevno se upotrebljava. Postoje više vrsta bokvice a najrasprostranjenije su: ženska širokolisna, muška uskolisna i srednja bokvica. Sve tri vrste su zeljaste biljke i na vrhovima lista se ističu povijeni nervi. Ono što je interesantno za ovu biljku jeste da za vreme ratova se jeo med lista naročito od ženske bokvice.
Ovo lekovito bilje spada u red najvrednijih i najcenjenijih lekovitih biljaka kod nas. Poznata je još pod imenima kunica, sporiš, stolisnik, romantika. Naziv Hajducka trava dobila je po tome što je bila veoma popularna medu hajducima za previjanje rana. Ako pogledamo latinski naziv ove biljke, Achillea Millefolium, uočićemo da se vezuje za ime Ahila, grčkog ratnika, koji je takodje koristio ovo lekovito bilje za previjanje rana.Ovo latinsko ime je dobila i po svojoj snazi, nalik Ahilovoj, u rešavanju problema. Ova uspravna biljka raste do metar visine, a odaje prijatni miris.
Blagotvorno dejstvo matičnjaka poznato je od davnina, još od starih Grka i Rimljana. Osim Rimljana i Grka, i Arapi su ga gajili još pre 1000 godina. Drugi naziv za ovu biljku jeste limun trava. Matičnjak ima složeni sastav i zahvaljujući njemu deluje na više organa. Glavni sastojak ove biljke je etarsko ulje .Ovo ulje je prijatnog mirisa ,podseća na limun zbog čega se koristi ne samo u farmaciji već i u industriji parfema i kozmetike.
Pelin – Artemisia absinthium Ovo lekovito bilje je svetlo sive boje, visine od 60cm do 1 metar. Listovi pelina su sivkasto dlakavi. Miris biljke je vrlo jak i aromatičan dok je ukus veoma gorak. Pelin je veoma rasprostranjen i uglavnom raste na kamenitim i sunčanim mestima, na neobrađenim površinama uz ograde i uz puteve. Kada se uzgaja ne zahteva skoro nikakvu negu. U istoriji se spominje još iz vremena starih Egipćana. Od biljke se mogu koristiti samo listovi koji se suše na vetrovitim mestima. Lekovita dejstva su mnogobrojna.
Beli slez – Althaea officinalis Ovo lekovito bilje je jedno od mnogobrojnih koje raste na našim prostorima. Smatra se da beli slez potiče sa područja Kaspijskog mora i istočnog sredozemlja. Bio je poznat kao lekovit još iz antičkog doba. Ovo lekovito bilje ima sivo zelenu boju spada u zeljaste biljke i njegova stabljika raste do 2 metra. Najbolji je koren ove biljke koji sadrži 35% skroba. Beli slez pomaže kod najrazličitijih upala, kao što je upala grla, upala nastalih na koži, smirenje kašlja i olakšavanja iskašljavanja, a čaj dobijen bez kuvanja (preliven hladnom vodom) dobar je kao lek za želudačne i crevne bolesti. Takođe pomaže kod hronične astme, kod procesa upale desni i za ispiranje rana. Osim belog postoji i crveni i crni slez. Crveni slez pomaže kod bronhitisa.
Maslačak – Taraxacum Maslačak je rasprostranjena lekovita biljka, nastala pre 30 miliona godina u Euroaziji. Maslačak je lekovito bilje sa mesnatim, vretenastim i u gornjem delu razraslim korenom. Čitava biljka, pogotovu koren sadrži mlečni sok. Mlečni sok je emulzija koja se sastoji od belančevina, smole, smoli slične stvari i gorke tvari – taraxina. Poseban značaj maslačak ima kod održavanja imuno sistema i kod osoba koje boluju od anksioznosti. Kod maslačka se mogu koristiti koren pre i posle procvata biljke ili sami cvetovi za vreme cvetanja biljke. Cvet je okruglog oblika, žute boje, koji se noću i za vreme kiše zatvara. Što se ukusa tiče koren maslačka je sladak. Nakon cvetanja preovlađuj gorak ukus.
Saznajte prvi i ostvarite popust.
Nemate nalog? Registrujte se
Filtriraj brendove
Filtriraj kategorije
Filtriraj atribute
Pronađeno je proizvoda
Some text in the Modal Body